تبلیغات
پژوهشگران جوان علوم زیستی- دانشگاه آزاد رودهن (Biology young researcher club- Islamic Azad University, Roudehen Branch.) - کشف ردپای ژنتیک در پدیده مقاومت سرطان به شیمی درمانی


پژوهشگران جوان علوم زیستی- دانشگاه آزاد رودهن (Biology young researcher club- Islamic Azad University, Roudehen Branch.)

زندگی فاصله آمدن و رفتن ماست, شاید آن خنده كه امروز دریغش كردی، آخرین فرصت همراهی ماست.

پزشكان معتقدند استفاده از این یافته برای ارائه آزمایشها و داروهای موثر بسیار پیچیده بوده و طی یك تا دو سال آینده امكانپذیر است.
كشف ردپای ژنتیكی جدیدی در توضیح مقاومت سرطان سینه نسبت به شیمی درمانی می تواند به اختصاص درمانهای فردی به مبتلایان كمك زیادی كرده و قدمی دیگر در مسیر شخصی سازی درمان سرطان بردارد.
در حال حاضر درمانهای سرطان در سطح جهانی مشابه بوده و برای اكثر بیماران دوره ای شیمی درمانی به شیوه آزمون و خطا تجویز می شود كه عوارض خاص خود را به دنبال دارد. اما در حالی كه برخی از این درمانها تاثیرگذار هستند در برخی مواقع بیماری نسبت به دارو از خود مقاومت شدیدی نشان می دهد و تاثیرگذاری دارو را به حداقل می رساند. اكنون محققان موسسه سرطانی دانا فاربر در بوستون وابسته به دانشكده پزشكی هاروارد توضیح ژنتیكی را برای این پدیده یافته اند.
سالانه بیش از 45 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان سینه در انگلستان شناسایی می شوند و در حدود 13 هزار زن سالانه در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. این در حالی است كه بیماری یك پنجم این بیماران در برابر شیمی درمانی از خود مقاومت نشان می دهد.
به گفته متخصصان یافته جدید می تواند به شكل گیری آزمایش ژنتیكی برای تشخیص سرطان سینه منجر شود تا پزشكان بتوانند با استفاده از نتیجه آن بهترین درمان را ویژه هر یك از مبتلایان تجویز كنند. در این صورت می توان از شیوه آزمون و خطا كه در برخی اوقات بیماران را با وجه مسموم داروهای درمان سرطان مواجه می كند، جلوگیری كرده و تاثیرگذاری دارو را افزایش داد.
پزشكان در كشف جدید خود موفق به شناسایی دو ژن در كروموزوم 8 دی ان ای تومور سرطانی شده اند كه در هنگام فعالیت غیر عادی باعث مقاوم شدن سلولهای سرطانی در برابر تاثیرات داروی شیمی درمانی به نام "آنتراسایكلین" می شوند. این دو ژن با نامهای LAPTM4B و YWHAZ در برابر داروها از خود سیگنال مقاومت ارسال می كنند.
محققان با آزمایش بر روی نمونه های 85 بیمار سرطانی موفق شدند از هر پنج نمونه در یك نمونه این نشانه های ژنتیكی مقاومت بیماری در برابر شیمی درمانی را بیابند. آزمایشها نیز نشان داد این افراد نسبت به افرادی كه از این نشانه های ژنتیكی برخوردار نیستند در برابر شیمی درمانی بهبود كمتری از خود نشان می دهند


.

بافت سرطانی در پستان    

با این حال القاء این دو ژن از سلولهای آزمایشگاهی رشد داده شده سرطان سینه در برابر دیگر انواع داروهای شیمی درمانی محافظتی نكرد و این به آن معنی است كه مقاومت تومورها به آنتراسایكلین می تواند به عوامل دیگری نیز حساس باشد. پزشكان معتقدند استفاده از این یافته برای ارائه آزمایشها و داروهای موثر بسیار پیچیده بوده و طی یك تا دو سال آینده امكانپذیر است
منبع خبر: هموطن سلام

ba ta shakor az saghar ghorbani baraye ersale in matlab


نوشته شده در دوشنبه 19 بهمن 1388 ساعت 04:34 ب.ظ توسط پوستچی،قربانی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت